Kosgeb Destekli

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Eşmer Nedir?
Eşleştirme merkezleri; uluslararası pazarlarda rekabet edebilmeleri ve pay alabilmeleri için hizmet vermek üzere; KOSGEB Eşleştirme Merkezi Modelleri kapsamında yurt dışında açılan ve KOSGEB tarafından onaylanan merkezlerdir. Bir diğer mana da; bu merkezler, KOBİ’lerimizin yurt dışı ofisleri gibi çalışan, uluslararası alanda her türlü hizmeti veren ve kamu tarafından akredite edilmiş seçkin kurumlardır.
EŞMER kapsamında sunulan hizmetler hangileridir?

KOSGEB tarafından EŞMER kapsamında desteklenen hizmetler üç ana başlık altında toplanmaktadır:

  • Danışmanlık hizmetleri:

pazar araştırması, potansiyel işbirliği yapılabilecek işletme araştırması, fuar araştırması, makine-teçhizat ve teknoloji araştırması, yerel mevzuat araştırması, finans kaynakları araştırması, yatırım/fizibilite araştırması, insan kaynakları araştırması, taleplerin iletilmesi,sözleşme hazırlama v.b. konularında danışmanlık hizmetlerini kapsamaktadır.

  • Organizasyon Hizmetleri:

firma/kurum-kuruluşlar ile ikili iş görüşmesi organizasyonu, fuar ve firma ziyaretleri, tercümanlık-çeviri, şoför/araç kiralama, havaalanı transferi, bankacılık/sigorta/güvenlik hizmetleri, toplantı salonu kiralama, vize/davet mektubu hazırlama, projeksiyon, bilgisayar gibi ofis araçları tedariği, telefon, faks, internet hizmeti organizasyona ilişkin ulaşım ve konaklama hizmetlerini kapsamaktadır.

  • Daimi Sergi Alanı Hizmetleri:

kapalı alan tahsisi, stand konstrüksiyonu, stand dekorasyonu, ürünlerin yurt içindeki depo ile daimi sergi alanı arası gidiş/dönüş nakliyesi, ürünlerin yurt dışı indirme/depolama/yükleme işlemleri, 13 daimi sergi alanının genel güvenlik ve genel temizlik hizmetleri, ürünlerin gümrük işlemleri ile yurt dışı nakliye sigortalama işlemleri hizmetlerini kapsamaktadır.

EŞMER Kapsamındaki Hizmetlerden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB’ tarafından yayımlanan Genel Destek Programı Uygulama Esaslarına göre EŞMER kapsamındaki desteklerden ihracat yapan veya yapma potansiyeli olan işletmeler EŞMER kapsamında sunulan desteklerden yararlanabilmektedirler. Ancak, eşleştirme merkezleri söz konusu Esaslarda sayılan destekler ile orada sayılmayan diğer konularda hizmet verebileceklerdir.

EŞMER Desteklerinden yararlanmak için bir eşleştirme merkezi üzerinden bu hizmetlerin alınması zorunlu mudur?

KOSGEB’ tarafından yayımlanan Genel Destek Programı Uygulama Esaslarına göre, EŞMER destekleri olarak sayılan desteklerden yararlanabilmek için sayılan hizmetlerin Eşleştirme Merkezleri üzerinden alınması zorunludur.

EŞMER Kapsamında KOSGEB tarafından sağlanan destek tutarı ne kadardır?

Program süresince Eşleştirme Merkezlerinden sağlanan danışmanlık hizmeti desteklerin üst limiti 15.000 TL, organizasyon hizmeti desteklerinin üst limiti 15.000 TL ve daimi sergi alanı hizmeti desteklerinin üst limiti ise 30.000 TL’dir.

Eşleştirme Merkezimiz, EŞMER Kapsamındaki hizmetler dışındaki konularda hizmet vermekte midir?

Eşleştirme Merkezimiz, EŞMER kapsamındaki hizmetlerin yanısıra, diğer KOSGEB destekleri, kamu kurumlarınca sağlanan diğer her türlü destekler ile diğer hukuksal ve finansal konularda hizmet vermektedir. Verdiğimiz hizmetler hakkında detaylı bilgi için web sitemizdeki “Hizmetlerimiz” bölümünü inceleyebilirsiniz.